Jak dopadla ponožková výzva?

Ponožková výzva – to je oslava lidské jedinečnosti, která se tradičně koná 21. března každý rok. Proč právě v ten datum? Necháme vás chvíli hádat. Pánské ponožky, dámské ponožky, jako kdyby žádná na ulici neměla pár, jako kdyby všichni se rozhodli si dát každou ponožku jiné barvy nebo motivu. A ano, skutečně je tomu tak, rozhodli se. Protože 21. března se koná celosvětový den lidí s Downovým syndromem. Z tohoto důvodu se pánské ponožky a dámské ponožky rozhodli, že si nenajdou žádný pár a budou… jiné. Stejně jako lidé s Downovým syndromem, kterých se tímto činem rozhodli lidé podpořit a rozšířit celosvětové povědomí o této nemoci, na kterou se většina lidí stále dívá skrz prsty nebo absolutně neřeší. Své sympatie tedy lidé mohli vyjádřit prostřednictvím toho, že si oblékli dvě různé ponožky – různé velikosti, barvy, motivy, bylo to jedno, hlavně aby pointa zůstala zachována. Veselé ponožky pánské, dámské, dětské… zapojit se mohl kdokoliv, bez rozdílu pohlaví a věku, společenského postavení. Šlo o to zachovat myšlenku, šířit povědomí o této nemoci mezi ostatními a sdílet to!

Jak jste se mohli zapojit?

Jak jsme již zmínili výše, dámské ponožky a i pánské ponožky museli splnit jednu jedinou podmínku a to být odlišné. Jedna například červená s puntíky a druhá zelená s ananasy, tančícími ptáčky, květy… Cokoliv vás napadlo, bylo přípustné, hlavně abyste tímto milým a nenásilným gestem vyjádřili podporu lidem, kteří jsou takoví, jako my, ale nakonec v něčem úplně odlišní. U nás tuto akci zastřešuje společnost Dedoles, který je momentálně největší distributor veselých ponožek. Nabízejí veselé ponožky pánské, dámské, dětské, velké, malé, biobavlněné nebo obyčejně bavlněné… Většina lidí, kteří se do této výzvy zapojovali (a že jich nebylo málo) měli ponožky právě odsud. Protože Dedoles podpořil nejen motivem, ale také šířením povědomí o této nemoci právě v tento den. Lidé postovali své fotky s různými veselými ponožkami pánskými či dámskými na sociálních sítích, označovali tuto výzvu hashtagy a nebáli se vyjít v různých ponožkách i do ulic.

Jaká byla hlavní myšlenka tohoto projektu?

Rozšířit povědomí o tom, že lidé s DS nejsou stejní, ale v srdci stejnými určitě jsme. A proč se právě ponožky staly symbolem tohoto projektu? Protože chromozom má právě tvar ponožky. A toto datum je symbolické, protože lidé s DS mají právě o chromozomy navíc (2 + 1 = 3). Dedoles dokonce daroval výtěžek z tohoto projektu lidem, co to potřebují a jejich rodinám. Podařilo se, Dedoles své ponožky, které nemají pár využili ve prospěch jiných, na podporu slabších a znevýhodněných, kteří nám ale dělají náš svět hezčí a zajímavější.

Závěrečné shrnutí

Veselé pánské ponožky, dámské, dětské, malé, velké… tohle všechno bylo symbolem právě tohoto památného dne, který je uznáván po celém světě a právě v den 21.3 sociální sítě hořeli sdílením ponožek bez páru. Zapojili se do této kampaně tisíce lidí s hlavním heslem „Být odlišným je skvělé“ na podporu lidí s DS. Hashtag – #ponozkovavyzva se stal právě v ten den fenoménem a kromě sociálních médií se rozhodli přispět svou trochou i televize a rádia a přispěly tak k tomu, aby se výtěžek pro potřebných lidí zvýšil.

Zdroj fotografie: Dedoles

Komentáre vypnuté na Jak dopadla ponožková výzva?

Filed under Nezaradené