Kedy a ako vymeniť reťaz na bicykli? Poradíme vám, ako na to

Vystihnúť správny čas, kedy je potrebné vymeniť reťaz, je veľmi podstatné. Ak to spravíte včas, môžete výrazne predĺžiť životnosť ďalších súčiastok a zároveň udržať optimálne jazdné vlastnosti bicykla. Prečítajte si, kedy je ideálny čas na výmenu reťaze a naučte sa, ako to urobiť rýchlo a jednoducho.

Prečo je včasná výmena reťaze dôležitá

Reťaz na bicykli patrí k najviac namáhaným komponentom a preto niet divu, že má svoju obmedzenú životnosť.  Určite sa však oplatí ju kontrolovať, nakoľko prešvihnutie vhodného času na jej výmenu vás môže vyjsť omnoho viac, ako by pôvodne stála len nová reťaz. Ak totiž necháte vyťahanú reťaz na bicykli dlhšie, ako by ste mali, podpíše sa to na rýchlom opotrebovaní zubov prevodníkov, ako i kazety.

Kedy je potrebné vymeniť reťaz na bicykli

Našťastie poznáme viacero spôsobov, ako zistiť opotrebovanie reťaze na bicykli. Tým prvým, aj keď menej presným spôsobom, je zdvihnutie reťaze z predného reťazového kolieska. Nastavte prevod na najmenšie ozubené koliesko vzadu a najväčšie vpredu a palcom a ukazovákom odtiahnite reťaz z kolieska. Pokiaľ je medzi kolieskom a reťazou priveľa svetla, reťaz je opotrebovaná a je potrebné ju vymeniť. Pravdaže, toto meranie je len orientačné.

Druhou možnosťou kontroly opotrebovania reťaze je meranie posuvným meradlom, teda klasickou šublerou. Nastavte ju na dĺžku 132 mm a opatrne vložte medzi krúžky reťaze. Následne ju roztiahnite na doraz, pričom meradlá musia byť umiestnené na prostriedku medzikrúžkov. Pri počte 11 článkov by mala nová reťaz dosahovať dĺžku 132 mm. Pokiaľ nameriate viac (132,8 – 133 mm), je potrebné reťaz vymeniť. V meranom úseku by nemala byť spojka. Toto meranie je rovnaké aj pre 11, 10 aj 9-rýchlostné systémy.

Mierka na reťaz odmeria dĺžku reťaze rýchlo a presne

Najjednoduchším a najpresnejším spôsobom však určite ostáva použitie mierky alebo tzv. kalibra na reťaz. Používa sa tak, že pripojíte háčik na konci mierky medzi články a druhý koniec kalibra skúsite zasunúť do vedľajšej medzery reťaze.

V prípade, že sa mierka zasunúť do medzery nedá, znamená to, že reťaz nie je natiahnutá. Ak áno, postupujte na základe značiek na mierke. Natiahnutie na  0,75 % znamená, že musíte vymeniť reťaz. 1 % natiahnutie je ukazovateľom, že nastal čas aj na výmenu kazety a prevodníka.

Ako vymeniť reťaz na bicykli

Na výmenu reťaze si pripravte novú reťaz (vyberte ju podľa typu kazety a prevodníka), nitovač a kliešte na rýchlospojku. Skôr, ako sa pustíte do výmeny, zaraďte najvyšší prevod, čím spôsobíte, že reťaz bude voľnejšia. Rozpojte reťaz pomocou klieští a zložte ju z bicykla.

Vyčistite prevodník, kladky prehadzovača  a kazetu. Porovnajte dĺžku starej reťaze s novou (stará reťaz bude dlhšia, ale orientujte sa podľa počtu článkov) a novú reťaz skráťte pomocou nitovača. Prevlečte reťaz cez zadnú kazetu aj cez prevodník a spojte ju rýchlospojkou.

Komentáre vypnuté na Kedy a ako vymeniť reťaz na bicykli? Poradíme vám, ako na to

Filed under Šport