Kniha: Chaty

Takmer každý z nás už niekedy v živote bol na chate a ako tento typ budovy vyzerá, netreba určite nikomu predstavovať. Kniha o chatách nás prevedie jednotlivým delením chát podľa rôznych kritérií. Najzákladnejšie delenie je rozdelenie chát na záhradné chaty a rekreačné chaty.

Medzi záhradné chaty môžeme rátať aj altánky, chatky na náradie, či jednoduché chatky s prístelkou. Tieto chatky nemajú veľkú úžitkovú plochu a sú určené skôr na poľnohospodárske účely, než ne rekreáciu, no dá sa tu schovať aj pred nepriaznivým počasím. Tieto záhradné chaty sú obyčajne vyrobené z dreva a dnes ich nájdete takmer v každej záhrade. Záhradné chatky majú veľmi praktické využitie a preto sa mnoho záhradkárov uberá týmto smerom a investujú do nich. Predpokladá sa, že tento trend bude len stúpať a tak za chvíľu bude mať každá záhrada aspoň jednu chatku. Je predsa potrebné niekde uskladniť záhradné náradie, materiál, či pozbieranú úrodu.

Druhým typom chát sú rekreačné chaty, ktoré nemajú poľnohospodárske využitie, ale slúžia čisto len na rekreáciu. Tu môžeme rozlišovať chaty podľa veľkosti. Tie najmenšie a najjednoduchšie majú väčšinou jednu miestnosť, v ktorej je jedna alebo dve postele, prípadne malá kuchynka. Potom tu máme väčšie chaty, ktoré nazývame aj víkendové chaty a v týchto je vybavenie o niečo pestrejšie. Obyčajne sú to poschodové chaty, ktoré majú dve alebo tri izby určené na spanie, malú kuchynku, jednoduchú kúpeľňu a spoločenskú miestnosť.

Tieto chaty môžu, ale nemusia byť vybavené elektrinou a pitnou vodou. To záleží najmä od toho, ako ďaleko je lokalita chaty od najbližšej obývanej oblasti, teda od nejakej dediny alebo mesta. Pokiaľ sa chata nachádza za dedinou, tak s elektrinou a ani s pitnou vodou nie je problém. Pokiaľ sa však chata nachádza hlboko v lese, tak tu ten problém môže nastať. Elektrina sa v tomto prípade dá vyrábať pomocou generátora a ohľadom vody je často potrebné si priniesť dostatok vlastnej, lebo spoliehať sa na lesný potok, nie je vždy najšťastnejšie riešenie.

Víkendové chaty sú vhodné najmä na rôzne oslavy, stretnutia a zmestí sa tu celkom dosť ľudí.

 

Komentáre vypnuté na Kniha: Chaty

Filed under Nezaradené